Najczęściej zadawane pytania
Panele fotowoltaiczne pobierają energię wytwarzaną przez promienie słoneczne i zmieniają ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach prąd stały (DC) przepływa przez falownik (inwerter), a następnie przekształcony jest w prąd zmienny. Powstały prąd zmienny dopasowuje się do sieci energetycznej, ta z kolei dostarcza prąd do domu. Uzyskaną w ten sposób energię elektryczną można na bieżąco zużywać i magazynować w magazynach energii.
Jeżeli mówimy o instalacji fotowoltaicznej z mocą do 50kW to nie są wymagane specjalne dokumenty. Nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, ani koncesji. Należy zgłosić instalację w zakładzie energetycznym. Zakład ten ma obowiązek nieodpłatnie ją podłączyć i wymienić licznik na dwukierunkowy. Specjaliści z Solar Sector służą wsparciem w załatwieniu tych formalności. Ten obowiązek wykonujemy w imieniu naszego klienta.
Statystyczne gospodarstwo domowe zużywa zaledwie 40% wyprodukowanej energii ze słońca. Pozostała nadwyżka jest z reguły oddawana do sieci lub spożytkowana do podgrzania wody. Dlatego dla gospodarstw domowych i małych firm magazynowanie energii i optymalizacja jej zużycia jest bardziej opłacalna niż oddawanie do sieci. Lepiej przechować ją w magazynie energii. Magazynowanie to także alternatywa na czas przerwania dostaw prądu z sieci publicznej.
Montaż paneli jest nieskazany, jeżeli dach jest uszkodzony i jego stan techniczny nie jest w dobrym stanie. Dach musi być także odpowiednio nasłoneczniony. Wydajność panela spadnie o 25% już w momencie, kiedy będzie on zacieniony w 5%. Umawiając się z nami na wizytę w miejscu montażu, masz pewność, że sprawdzimy zarówno nasłonecznienie, jak i stan techniczny dachu.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię niezależnie od pory roku, przez 365 dni. Oczywiście, że największa produkcja odbywa się w lecie, w najbardziej słoneczne dni. Jednak pamiętajmy, że nawet w zimowy, pochmurny dzień energia jest wytwarzana. Najważniejsze to, żeby panele nie były zacienione.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ uwarunkowane jest to poziomem nasłonecznienia i ilością danych paneli. Jednak szacunki mówią, że przy warunkach pogodowych w Polsce można uzyskać 1000kWh z 1kWp w ciągu roku.